Začala sa futbalová Európska konferenčná liga. Ako sa darí našim?

Európska konferenčná liga je najmladšou medzinárodnou klubovou súťažou na starom kontinente. Prvými zápasmi vstúpila ešte len do tretieho ročníka. V predchádzajúcich dvoch sme mali zástupcu aj v hlavnej súťaži, do ktorej sa prebojoval Slovan Bratislava. V prvom kole kvalifikácie bojujú dva slovenské tímy – MŠK Žilina a DAC Dunajská Streda, do druhého kola je nasadený víťaz Slovenského pohára z ostatnej sezóny Spartak Trnava.

Konferenčnej lige 2023/2024 sa predstaví celkovo 178 tímov okrem Ruska. Slovensko má právo na 3 miesta v súťaži. Jedno je rezervované pre víťaza Slovenského pohára, ďalšie dve pre druhého a tretieho z predošlej sezóny v najvyššej slovenskej súťaži. Trnava v nej skončila tretia, ale keďže zároveň vyhrala Slovenský pohár, jej miestenka sa uvoľnila pre ďalší tím. Ten vzišiel z baráže, vo finále ktorej zdolala Žilina Ružomberok. V prípade, že by Slovan Bratislava nepostúpil z prvého predkola Ligy majstrov, aj on by pokračoval v druhom kvalifikačnom kole Konferenčnej ligy.

DAC s tesným víťazstvom

Konferenčná liga začala prvými zápasmi prvého kvalifikačného kola 13. júla. Slovenský vicemajster v ňom na domácom trávniku privítal hráčov gruzínskeho tímu FC Dila Gori, ktorý skončil v predchádzajúcej sezóne (sezóna sa hrá systémom jar-jeseň) na 3. mieste. Dunajskostredčania vyhrali po góloch Trusu a Ramadana z 33. resp. 36. minúty 2:1. Do odvety, ktorá sa hrá 20. júla v Gruzínsku, tak idú s tesným jednogólovým náskokom.

Pred 2. zápasom o postupujúcom ešte ani zďaleka nie je rozhodnuté. Náš zástupca nevyužil za stavu 2:0 viaceré sľubné príležitosti a naopak, na konci druhého polčasu inkasoval. Postup do druhého kola mohol byť ešte o niečo bližšie. Ako však povedal po zápase tréner Adrián Guľa, hráči DAC majú kvalitu aj mentalitu na to, aby postúpili ďalej.

Šancu na postup však cítia aj hostia. Tréner aktuálne 5. tímu najvyššej gruzínskej ligy (odohratých je 19 zápasov) Andrij Demčenko svojim fanúšikom sľubuje, že spravia všetko pre to, aby postúpili práve oni. Niet teda pochýb o tom, že v slovensko-gruzínskej konfrontácii nás čaká ešte mimoriadne zaujímavých 90 minút.

Ak radi tipujete futbalové výsledky, môžete tak urobiť aj v tomto prípade. Na výsledok odvetného zápasu, ako aj na postupujúci tím, si môžete vsadiť napríklad na stránke ifortuna.sk. Tá na postup favorizuje slovenského zástupcu. Náš tip: Zápas skončí remízou, DAC postúpi ďalej a v druhom kole si o postup do tretieho zahrá proti ukrajinskému FC Vorskla Poltava.

Žilina si po postup odletí do Estónska

V takmer identickej situácii ako Dunajská Streda sa po prvom zápase nachádza aj náš druhý zástupca v súťaži, MŠK Žilina. Rovnako dokázala zvíťaziť nad tímom Levadia Tallinn z metropoly Estónska o jeden gól 2:1 a na sever Európy tak cestuje s tesným náskokom. Tallinčania obsadili v sezóne 2022 v domácej Meistrillige 2. miesto. Tá sa hrá podobne ako gruzínska liga jar-jeseň a po odohratých 20 zápasoch aktuálneho ročníka ju vedú spoločne s minuloročným víťazom FC Flora.

Žilinčania v prvom meraní síl na domácom štadióne viedli od 7. minúty, keď sa skórovať podarilo Dávidovi Ďurišovi. Hostia vyrovnali na začiatku druhého polčasu, presadil sa Agyiri. Víťazstvo a lepšiu pozíciu pred odvetou nakoniec šošoni dosiahli vďaka premenenej penalte Mysloviča v nadstavenom čase.

Je však potrebné povedať, že Žilinčania mohli o svojom víťazstve rozhodnúť už v prvom polčase, v ktorom zahodili viacero dobrých šancí. Odveta tak bude náročná, ale veríme, že podobne ako DAC, aj MŠK postúpi do druhého kola. V prípade postupu na Žilinu čaká belgický KAA Gent.

Aj Spartak cestuje na Pobaltie

Náš tretí zástupca v Konferenčnej lige, Spartak Trnava, sa v druhom predkole stretne s lotyšským tímom Auda. V dvojzápase bude favoritom náš tím. Auda skončil v ročníku 2022 na piatom mieste a rovnaká pozícia mu patrí po odohratí 22 kôl aj v ročníku 2023.

Slovan Bratislava sa (snáď) v druhom predkole nepredstaví

Štvrtým našim zástupcom v súťaži by mohol byť úradujúci majster ŠK Slovan Bratislava. Ak by nezvládol druhý zápas na pôde Luxemburského FC Swift Hesper v prvom predkole Ligy majstrov, v pohárovej Európe by pokračoval práve v Konferenčnej lige. V jej druhom predkole by o postup ďalej bojoval proti jednému z dvojice BK Häcken (Švédsko) / The New Saints FC (Wales). Veríme však, že slovenský šampión nepripustí prekvapenie a pokračovať bude aj naďalej v Lige majstrov.

Hazardné hry predstavujú riziko vysokých finančných strát a vzniku závislosti. Zákaz hrania hazardných hier osobám mladším ako 18 rokov.

Zdroj foto: Pixabay, Jarmoluk